Studiedag over gelovig omgaan met de Bijbel
30 oktober 2019
Christelijk Nederland zindert van vragen rond de uitleg van de Bijbel. Vaak draait het daarbij om een paar hete hangijzers, zoals de visie op homoseksualiteit, schepping en evolutie, en vrouwelijke ambtsdragers. Taal en wereld van de Bijbel lijken vaak niet aan te sluiten bij de vragen van onze tijd. ‘Hermeneutiek’ vormt dan het sleutelwoord om met een problematische en soms aanstootgevende Bijbel om te gaan. Maar als die benadering zelf nu eens problematisch is?
In zijn boek Lezen en laten lezen voert Arnold Huijgen een pleidooi om niet de Bijbel, maar onszelf als het probleem te zien. Niet ons ingewikkelde interpreteren staat centraal, maar God die spreekt. Zo ontstaat er ruimte om de Bijbel met hart en ziel te lezen en je te laten lezen door God. Dit pleidooi roept temidden van alle discussies over actuele theologische vragen – vanuit kerk en academie – sterk uiteenlopende reacties op, van instemmend tot kritisch.
Hoog tijd voor een studiedag waarin de praktijk van ons Bijbellezen tegen het licht wordt gehouden. Sprekers uit diverse kerkelijke en theologische achtergronden verhouden zich tot Huijgens benadering. In een slotgesprek tussen Bert Loonstra en Arnold Huijgen wagen we de stap naar een heet hangijzer: Hoe lezen we Paulus’ spreken over vrouwen in de gemeente?
Programma
- Lezen en laten lezen, een introductie door Arnold Huijgen
- Peter Roosendaal: Bijbellezen in Lelystad
- Jos Douma: Bijbellezen met Bernardus of met Luther – contemplatio of tentatio?
- Paul Visser: Bijbellezen in Amsterdam – Amsterdam lezen in de Bijbel
- Wim van Vlastuin: ‘De Heilige Geest is geen scepticus’ – Pleidooi voor Bijbellezen met de héle Luther
- Gerard Visser: Arnold Huijgens receptie van mijn denken over de ziel en gelatenheid
- Reactie door Arnold Huijgen en Forumbespreking
- Marco de Wilde: Het Chicago Statement on biblical inerrancy
- Henk van den Belt: Natuur, cultuur en Schriftuur: Over het belang van de universele openbaring
- Jaap Kieviet: Bijbellezen in de BibleBelt
- Eep Talstra: Bijbelwetenschap is gelovig omgaan met de Bijbel
- Reactie door Arnold Huijgen en Forumbespreking
- Bert Loonstra en Arnold Huijgen: Hoe lezen we Paulus’ spreken over vrouwen in de gemeente?
Lezen en laten lezen in de media
Een greep uit de aandacht die Lezen en laten lezen reeds in diverse media ontving:
- Tjerk de Reus in het Friesch Dagblad: ‘Bijbellezen met de ziel als klankkast’
- Wolter Huttinga in Trouw: ‘Wel ja, gooi er maar weer eens een boek over de Bijbel tegenaan. Maar dit is fris, vlot, bloemrijk.’
- Interview met Gerhard Wilts in het Nederlands Dagblad: ‘In gesprek met Arnold Huijgen: “De Bijbel is geen knuffelevangelie”‘
- Piet de Vries op zijn webblog en het Hersteld Hervormd Kerkblad: ‘Ik hoop vurig dat de auteur terugkomt op inzichten die hij heeft ontvouwd.’
- Bert Loonstra in zijn Theologisch Logboek: ‘Er blijven allerlei vragen liggen waarvan we mijns inziens toch wel degelijk rekenschap moeten geven.’ Lees ook deel 2, deel 3, deel 4, ‘Huijgen leest Loonstra’, ‘Vraag aan Huijgen: de Bijbel en onze meningsverschillen’
- Hein Korving op Theoblogie: ‘Een vroom boek, een knap boek en een belangrijk boek.’
- Mart-Jan Paul in het Reformatorisch Dagblad: ‘Luisteren naar de Bijbel – maar dan niet eenzijdig’
- Arnold Huijgen op zijn webblog: ‘Bevinding en vakmanschap. Enkele gedachten bij de tweede druk van Lezen en laten lezen’.
- Dagblad Trouw: ‘Lezen en laten lezen’ genomineerd als Beste Theologische Boek 2019
Certificering
Predikanten en theologen die deze studiedag in het kader van permanente educatie willen volgen kunnen kiezen uit een certificaat van 0,25 EC als bewijs voor deelname aan de studiedag, en een certificaat van 1 EC bij voldoende beoordeling van een reflectieverslag naar aanleiding van deelname aan de studiedag en bestudering van Lezen en laten lezen. Gelovig omgaan met de Bijbel (KokBoekencentrum: Utrecht 2019). Wie geen belang heeft bij certificering, kan zich aanmelden via Weetwatjegelooft.nl.
De volledige opdracht (1 EC) luidt als volgt:
- Bezoek de studiedag Lezen en laten lezen op 30 oktober 2019
- Bestudeer Lezen en laten lezen. Gelovig omgaan met de Bijbel (KokBoekencentrum: Utrecht 2019)
- Schrijf een lees- en reflectieverslag van maximaal 2500 woorden van de studiedag en het boek.
- Voor de structurering van uw lees- en reflectieverslag kunt u gebruikmaken van dit dit format.
- Het reflectieverslag dient 30 november 2020 te zijn ingeleverd.
Boekpresentatie
Tijdens de studiedag presenteert Herman J. Selderhuis om 14.30 uur Calvijn verzameld, een selectie in twee delen uit het verzameld werk van Johannes Calvijn. Aanmelding voor de boekpresentatie is alleen nodig als u zich niet aanmeldt voor de studiedag. Aanmelding kan door middel van het sturen van een e-mail aan info@weetwatjegelooft.nl.